Janina Jankowska Janina Jankowska
124
BLOG

W obronie Anity Gargas i wolności słowa

Janina Jankowska Janina Jankowska Polityka Obserwuj notkę 5

Rada Programowa TVP na posiedzeniu w dniu  wczorajszym (24.02.10) podjęła uchwałę , w której  stanęła w obronie red.Anity Gargas i wolnego słowa. (jeden głos przeciw).

Jednocześnie zwróciliśmy się do zarządu TVP, by powtórnie, w pełnym składzie zweryfikował decyzję, która została podjęta nazbyt pochopnie i w dziwnej panice. Formalnie Anicie Gargas zarzucono, że naraża spółkę na koszty związane z ewentalnym procesem, który TVP mają wytoczyć  autorki filmu "Noc Generała"Teresa Torańska i Maria Zmarz-Kochanowicz żądające wstrzymania emisji filmu "Towarzysz Generał" w związku z naruszeniem ich praw autorskich (wykorzystanie z ich filmu kilku ujęć zdjęciowych  pod domem gen.Jaruzelskiego w  noc rocznicy ogłoszenia stanu wojennego )  Wprawdzie  podano źródło cytatu, ale zaistniał on w filmie Grzegorza Brauna bez wiedzy i "niezgodnie z intencjami twórczymi" autorek - czytamy w proteście.

Okazało się, że po raz pierwszy  2 miesiące temu TVP Historia wyemitowała film Grzegorza Brauna "Towarzysz Generał"  równocześnie z filmem Teresy Torańskiej i Marii Zmarz- Kochanowicz  "Noc Generała", o czem autorki musiały wiedzieć a  nie protestowały. 

Nadto autorem zdjęć  obydwu filmów była ta sama osoba, ten sam operator. Tę wiedzę posiadał zarząd, do którego przed emisją w TVP1 dotarł protest autorek. Nieuzasadniona decyzja odwołania Anity Gargas ze stanowiska wydaje się pretekstem służącym ograniczaniu swobody wypowiedzi na tematy historyczne w telewizji publicznej. Mamy nadzieje, że zarząd TVP  weźmie pod uwagę stanowisko Rady Programowej, SDP  i opinii publicznej i postara się naprawić swój błąd.

Oto tekst uchwały Rady Programowej TVP

 

Rada Programowa protestuje przeciwko zdejmowaniu z anteny interesujących, choć niekiedy budzących kontrowersje programów publicystycznych i filmów. Publicystyka telewizyjna musi poruszać sprawy aktualne, głęboko obchodzące publiczność, bez uciekania od spraw budzących kontrowersję, a więc pobudzających dyskusje publiczną. Dotyczy to również filmów i programów dotyczących wciąż wrażliwych tematów historycznych, przyczyniających się do zróżnicowanego spojrzenia na sprawy polskie, a więc do swobodnej dyskusji na ważne tematy.

Telewizja Polska jako medium publiczne, powinna być wzorem zarówno dyskusji publicznej, jak wolności słowa i pluralizmu politycznego, przekazując na wysokim poziomie ważne dla opinii publicznej treści i niezbędna wiedzę o polityce, historii i gospodarce.

Rada Programowa apeluje do Zarządu TVP, o dokonanie reasumpcji głosowania w pełnym składzie, aby potwierdził lub zanegował decyzję odwołania red. Anity Gargas ze stanowiska wicedyrektora TVP 1 odpowiedzialnego za publicystykę, biorąc pod uwagę, że dołożyła ona starań do wyemitowania pluralistycznej dyskusji po emisji filmu. Sposób podjęcia tej decyzji stwarza wrażenie, że dokonano jej  w trybie pozamerytorycznym, na zasadzie chwilowej większości na posiedzeniu Zarządu. Tymczasem decyzje personalne, skutkujące daleko idącymi konsekwencjami dla programu, szczególnie w jego części misyjnej, powinny być podejmowane z troska o zapewnienie zarówno wysokiego poziomu programu, jak i ciągłości koncepcji programowej.

Rada zwraca także uwagę na fakt, że decyzję o emisji filmu „Towarzysz Generał” podjął Zarząd Spółki, będący w posiadaniu zastrzeżeń prawnych do filmu, zaś zupełnie niezrozumiałe jest argumentowanie zwolnienia red. Anity Gargas ewentualnymi kosztami postępowania sądowego, na jakie emisja mogła narazić spółkę, przed ostatecznym rozstrzygnięciem niezawisłego sądu. 


 


 

Ten blog jest miejscem debaty o mediach, które wpływają na nasze myślenie, ale nie tylko.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka